The Walking Dead Dizisi Konusu, Oyuncuları ve Fragmanları

The Walking Dead dizisi ilk sezonundan itibaren dünya çapında en çok izlenen dizilerden biri olmayı başarıyor. Kısa sürede efsaneleşen bu zombi temalı televizyon serisi, aradan neredeyse 7 yıl geçmesine rağmen, halen daha izleyicilerin beğenisini kazanıyor. Durdurulamayan bir dizi olan The Walking Dead dizisi, konusu, oyuncuları, fragmanları ile karşınıza geliyor.

The Walking Dead ya da Yürüyen Ölüler dizisi, ülkemizde de merakla takip edilen yabancı yapımlardan biridir. İlk olarak Robert Kirkman ve Tony Mooretarafından meydana getirilen 2003 yapımı The Walking Dead adlı Amerikan çizgi roman serisi, daha sonra ülkemizde de Yürüyen Ölüler adıyla dağıtılmaya başlandı.

İlk bölümü 2010 yılında izleyicilerle buluşan ve halen daha büyük bir keyifle izlenen The Walking Dead dizisi; konusu, oyuncuları, benzersiz sahneleriyde beğeni toplamayı başarıyor. Biz de henüz diziye göz atmamış olanlar ve uzun soluklu bir yabancı diziye başlamak isteyenler için The Walking Dead dizisini incelemeye karar verdim.

 

The Walking Dead Dizisi Konusu

 

İzleyicilerle buluştuğu ilk andan itibaren fark yaratarak en çok izlenen diziler arasına adını yazdıran The Walking Dead, özellikle de çizgi romandan uyarlanan konusuyla beğeni toplamayı başarıyor. The Walking Dead dizisinin konusu temel olarak zombi salgının başlangıcında ve devamında sağ kalan insanların vermiş olduğu mücadeleyi işliyor.

Bulaşıcı bir hastalık nedeniyle, medeniyet yok olmuş ve insanlar zombileşmeye ya da dizideki deyimiyle “aylaklaşmaya” başlamış durumdadır. Beyinsel bir hastalık olduğu için sadece kafalarından vurularak etkisiz hale getirilebilen aylaklar, etrafta bulunan insan ve hayvanları yiyerek beslenirler. Aynı zamanda sağ kalan insanları ısırarak birer zombi haline getiren aylaklar arasında yaşam mücadelesi veren bu küçük grubun liderliğini ise şerif yardımcısı Rick Grimes yapmaktadır.

 

The Walking Dead Dizisi Oyuncuları

 

Rick Grimes – Andrew Lincoln 

Salgın sırasında; en yakın arkadaşı Shane Walsh (Jon Bernthal) ile birlikte kaçan bir mahkumla çatışma anında vurulduğu için komada olan şerif yardımcısı Rick Grimes, uyandığında ise yaşayan ölülerle karşılaşır ve ailesini bulabilmek adına yola koyulur. Bu zorlu yolculuk sırasında ise salgın sırasında hayatta kalmış insanları da toplamaya başlar. Yoluna bu şekilde devam eden Grimes, aylaklar içerisinde hayatta kalmaya çalışan küçük bir grubun lideri olur.

 

 

Daryl Dixon – Norman Reedus

Çizgi romanda var olmamasına rağmen, The Walking Dead dizisinin önemli karakterlerinden biri olan Daryl Dixon ile yazımıza devam ediyoruz. Dizinin başlarında acımasız bir karakter olmasına rağmen, 2. sezondan itibaren The Walking Dead’in en sevilen karakterleri arasında yer alan Daryl Dixon; 2. sezonun sonunda ve Shane’in ölümünün ardından Rick’in en yakın dostu ve sağ kolu olmuştur.

 

 

Carol Peletier – Melissa McBride

Dizinin en sağlam ve en uzun yaşayan kadın karakterlerinden biri olan Carol Peletier, hayatta kalan bu grubun içerisine eşi Ed ve kızı Sophia ile birlikte dahil olsa da ilk sezonda kocasını diğer sezonda ise kızını kaybedecektir. Fakat Daryl belki de Carol’ı hayatta tutmayı başaran en büyük etkenlerden biri olacaktır.

 

 

Glenn Rhee – Steven Yeun

Çizgi roman serisinde soyadı olmayan Glenn, The Walking Dead dizisinde Glenn Rhee adıyla karşımıza geliyor. Dizinin ilk bölümlerinden itibaren önemli karakterlerden biri olan Glenn, Rick’i aylak sürüsünden kurtararak gruba dahil olur. Becerikli ve zeki bir adam olan Glenn, genellikle yiyecek bulmak için görevlendirilir. Dizide yer alan birçok karakterin hayatını kurtaran Glenn, Maggie’ye aşık olur.

 

 

Maggie Greene – Lauren Cohan

Hersel Greene’in güzeller güzeli kızı Maggie Greene, 2. sezondan itibaren The Walking Dead dizisinde var olmaya devam eden önemli karakterlerden bir tanesidir.

 

 

 

Carl Grimes – Chandler Riggs

Babası komadayken gerçekleşen aylak saldırısından annesi Lori ve babasının dostu Shane ile birlikte hayatta kalmayı başaran Carl Grimes,nihayet babasına kavuşacaktır. Masum bir çocuk olmasına rağmen, yeni dünya düzenine ayak uydurabilmek için genç yaşta olgunlaşan Carl’ın arası babasıyla bozulacaktır.

 

 

Negan – Jeffrey Dean Morgan

Sanctuary adlı kurtarıcı ekibinin lideri olan Negan, The Walking Dead dizisine 6. sezon finalinde dahil olmuş olsa da 7. sezon itibariyle önemli isimlerden biri haline gelmiştir.

 

 

 

Merle Dixon – Michael Rooker

Daryl Dixon’ın abisi olarak dizide yer alan Merle Dixon, ilk olarak 1. sezon 2. Bölümde karşımıza çıkmıştı. Son olarak ise 3. sezonun 15. bölümündeboy gösteren bu sert ve acımasız The Walking Dead karakteridir.

 

 

 

Michonne – Dania Gurira

Şimdi ise The Walking Dead dizisinin 2. sezonunda dahil olan Michonne de dizinin dikkat çeken isimleri arasında yer alıyor. Özellikle de 3. sezondafırtınalar estiren Michonne, Zimbabwe asıllı Amerikalı oyuncu Dania Guriratarafından canlandırılıyor.

 

 

 

 

The Walking Dead Dizisi 1. Sezon Fragmanı

2010 yılında seyircilerle buluşan The Walking Dead, ilk sezon fragmanıyla benzersiz bir dizi olacağının sinyallerini vermişti. Rick, Shane, Andrea, Lori, Dale, Glenn, Carl ve T-Dog gibi karakterle tanışmış olduğumuz bu sezon, şimdilerde dizinin ana karakterleri olan birçok ismin de doğuşuna ön ayak olmuştu.

 

The Walking Dead Dizisi 2. Sezon Fragmanı

13 bölümlük ilk sezonuyla televizyon dünyasına damga vurmayı başaran The Walking Dead, 5 Aralık 2010 tarihinde etkileyici bir final yapmıştı. Sadece kablolu yayında 6 milyon seyirciye ulaşmayı başaran bu yapımın, 16 Ekim 2011 tarihinde yayınlanacak olan 2. sezon fragmanı da seyircileri tamamıyla sabırsızlandırmıştı.

 

The Walking Dead Dizisi 3. Sezon Fragmanı

The Walking Dead’in 3. sezon fragmanı, özellikle de 2. sezonun sonlarında, eli kolu kesik iki aylağı kölesi haline getiren bir esrarengiz kadının ekibe katıldığının sinyallerini vermişti. Bu kapüşonlu ve samuray kılıçlı kadın elbette ki Michonne’dan başkası değildi. 2. sezonun sonlarında ortaya çıkıp, 3. sezonla birlikte dizinin ana karakterlerinden biri haline gelen Michonne, The Walking Dead dizisine de yeni bir soluk kazandırdı.

 

The Walking Dead Dizisi 4. Sezon Fragmanı

Merle Dixon rolündeki Michael Rooker’a ve T-Dog’a veda etmiş olduğumuz üçüncü sezon; Maggie Greene, Michonne ve Vali gibi ana karakterlerin de doğduğu sezondu. Psikopat ve acımasız bir lider olan Vali, birçok ana karakterin ölümünden sorumludur. Bunlardan biri de Daryl’in abisi Merle’dir. Fakat ölüm makinesi olarak adlandırabileceğimiz Vali, 4. sezon boyunca da kıyıma devam edecektir.

 

The Walking Dead Dizisi 5. Sezon Fragmanı

Bir hışımla kadroya katılıp adeta terör estiren Vali’nin sonu Michonne’unkılıcından ve Lilly’nin silahından olmuştu. Ancak Rick yaralanmış ve grup da dağılmıştı. Beklenmeyen olayların gerçekleştiği bu sezonda Sonequa Martin-Green de Sasha Williams rolüyle ekibe dahil olmuştu. Merakla beklenen 5. sezon fragmanı ise yeni karakterlerle heyecanı daha da arttırmayı başardı.

 

The Walking Dead Dizisi 6. Sezon Fragmanı

5 sezon boyunca en iyi kıyamet senaryolu diziler arasında ilk sırada yer alan The Walking Dead, spin offu Fear the Walking Dead ile de virüsün nasıl yayıldığını gözler önüne seriyor.  5 sezon boyunca devam edeceğine kesin gözüyle bakılan bu yapım devam ederken, ilk sezonda ve 5. sezonun sonlarına doğru yeniden karşımıza çıkan Morgan karakteri, 6. sezon fragmanıyla ve posterleriyle de ön plana çıkan isimlerden biri olarak içimizdeki merakı daha da arttırmayı başarmıştı.

 

The Walking Dead Dizisi 7. Sezon Fragmanı

İlk olarak 6. sezon finalinde ortaya çıkan Negan ve 500 kişiden oluşan Sanctuary ekibinin diziyi çok daha etkileyici hale getireceği düşünülüyordu. 24 Ekim 2016 tarihinde 7. sezonun başlayacağı duyuldu ve 22 Temmuz’dayayınlanan The Walking Dead 7. sezon fragmanı beklentileri daha da arttırmıştı. Ayrıca King Ezekiel ve kaplanı da içimizdeki merakı daha da arttırdı.

 

The Walking Dead Dizisi Hakkında Yazar Yorumu

Tamı tamına 7 sezondur hız kesmeden devam eden The Walking Dead dizisi, özellikle de 6. sezon finaliyle hayranlarının beklentilerini adeta uzaya çıkarmıştı. Fakat 7. sezon ile izleyicilerin büyük bir kısmını hayal kırıklığına uğratan bu efsanevi dizi, “hızlı ilerleyeceği” belirtilen 8. sezonuyla kaybettiği hayranlarını geri kazanmaya çalışacak gibi görünüyor.

 

Yorum (1)

  • Bilgin| 17/09/2018

    Evet arkadaşlar istediğiniz film dizi hakkında bilgi öğrenmek istiyorsanız film dizi önermeyi unutmayınız…

  • Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir